Profilaktyka

Zadbaj o swój uśmiech


Właściwa higiena jamy ustnej pozwala dłużej cieszyć się pięknym uśmiechem oraz świeżym oddechem

Odpowiednio zadbane zęby są czyste i wolne resztek pokarmowych. Oznaką zdrowych dziąseł jest ich różowy kolor oraz brak bólu i krwawienia podczas zabiegów higienicznych. Zdrowa jama ustna wolna jest także nieświeżego oddechu.

 

Nieprzestrzeganie lub niewłaściwa higiena jamy ustnej jest powodem powstawania bakterii żywiących się resztkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej co uszkadza szkliwo zębów, i przyczynia się do powstawania próchnicy. Aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, warto zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o odpowiednie techniki higieny i produkty do jej stosowania.

 

Jak należy właściwie dbać o higienę jamy ustnej?

 

Zdrowe zęby to nie tylko atrakcyjny uśmiech, ale również bezproblemowe  funkcjonowanie aparatu żucia i mowy. Dlatego przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest bardzo ważne. Zdrowe zęby i dziąsła pozwolą zachować dobre samopoczucie i pewność siebie.

 

Profilaktyka domowa powinna być wspomagana profilaktyką profesjonalną w gabinecie stomatologicznym. Systematyczne wizyty kontrolne u stomatologa  pozwalają na wczesne wykrywanie zmian chorobowych. W wielu przypadkach skraca to czas leczenia i obniża koszty dając dobre wyniki.

 

Wskazane czynności  pomiędzy wizytami u dentysty:

 

  • regularne szczotkowanie zębów oraz stosowanie nici dentystycznej,
  • ograniczenie zwyczaju podjadania pomiędzy posiłkami,
  • picie duzej ilości wody, szczególnie podczas przyjmowania niektórych leków,
  • stosowanie pasty do zębów i płukanek do ust z dodatkiem fluoru.