Protetyk Zamość

Protetyka


W naszej przychodni stomatologicznej oferujemy leczenie protetyczne, polegające na rekonstrukcji braków w uzębieniu i przywróceniu utraconych funkcji narządu żucia.

Protetyka Zamość

Protetyka to dziedzina stomatologii, która przychodzi z pomocą w przypadku takich problemów, jak: złamany lub zniszczony ząb, skrócona lub starta powierzchnia zęba. Pozwala też na odbudowę utraconych elementów uzębienia.

 

Utrata zęba stanowi poważny problem, gdyż wszystkie zęby stanowią zgrany zespół. Brak choćby jednego z nich prowadzi do powstawania wad zgryzu i zaniku kości w miejscu brakującego uzębienia. Niekompletne uzębienie może być przyczyną zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych i dolegliwości bólowych. Dodatkowo utrata zęba jest też problemem natury estetycznej – rysy twarzy ulegają zaburzeniu, szybciej tworzą głębokie zmarszczki.

 

Czy należy uzupełniać braki zębowe?

 

Braki w uzębieniu nawet pojedyncze powinny być uzupełniane możliwe jak najszybciej od momentu utraty zęba. Braki te mogą prowadzić do kolejnych niekorzystnych zmian w jamie ustnej pacjenta np. polegających na pochylaniu się lub obracaniu się zębów sąsiednich co w konsekwencji może spowodować ich utratę.

 

Inne powikłania to zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych objawiąjące się bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni. Odrębne zagadnienie tworzą niedostatki natury estetyczne. Braki w uzębieniu mogą powodować skrócenie uśmiechu, zapadanie się warg oraz powstawanie zmarszczek w okolicy ust.  

 

Czym różni się korona od mostu?

 

Zarówno korona i most są uzupełnieniami protetycznymi mającymi za zadanie odbudować utracone tkanki zębów. Korona jest to pojedynczy ząb, który mocowany jest na własnym korzeniu pacjenta. Mostem nazywamy połączenie kilku koron i stosowany jest on w przypadku potrzeby uzupełnienia luki lub luk w łuku zębowym. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych (bądź implantach) połączonych z przęsłem lub przęsłami (zębami sztucznymi) zastępującymi brakujące zęby.

 

Co to jest wkład koronowo- korzeniowy?

 

Jest to element pozwalający na umieszczenie korony na martwym zębie. Wkład taki wykonany jest ze stopu metalu, tlenku cyrkonu lub włókna szklanego. Część wkładu umieszcza się w kanale korzenia zęba, resztę pozostawia się powyżej linii dziąsła po to aby móc założyć koronę.

 

Ile czasu zajmuje wykonanie korony?

 

Czas potrzebny na wykonanie korony protetycznej zawsze uzależniony jest od indywidualnych warunków w jamie ustnej pacjenta. Pierwszym etapem leczenia protetycznego jest diagnostyka i ewentualne przygotowanie do leczenia. Stomatolog wykonuje zdjęcie cyfrowe dodatkowo w przypadku zębów mocno zniszczonych może zaistnieć konieczność kanałowego ich leczenia oraz wykonanie wkładu koronowo korzeniowego ( sztyftu).

 

Drugi etap składa się ze szlifowania mającego na celu zmniejszenie zęba tak aby znalazło się miejsce na wykonaną koronę protetyczną. Szlifowanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesne. Następnie dentysta pobiera wycisk zęba oszlifowanego, zębów sąsiednich i przeciwstawnych po to żeby wykonana korona była maksymalnie dopasowana. Dodatkowo stomatolog wykonuje koronę tymczasową, która z jednej strony zabezpiecza oszlifowany ząb z drugiej pozwala pacjentowi normalnie funkcjonować.  Na koniec po konsultacji ze stomatologiem pacjent dobiera kolor przyszłej korony.

 

W czasie kolejnej wizyty korona ostateczna jest już gotowa. Dentysta najpierw przymierza ją i ocenia prawidłowość jej wykonania i dopasowania. Jeśli wszystko jest w porządku oraz pacjent jest zadowolony z wykonanego uzupełnienia dochodzi do zacementowania korony.

 

Czy widać, że korona nie jest własnym zębem?

 

Jeżeli korona zostanie wykonana przez doświadczonego technika jest ona praktycznie nie do odróżnienia. Zdolny technik jest w stanie upodobnić koronę do zęba naturalnego. Dental Clinic współpracuje z najlepszymi pracowniami protetycznymi w Polsce.

 

Czym różnią się od siebie poszczególne korony?

 

W naszej ofercie znajduje się kilka rodzajów koron i różnią się one materiałem z którego są wykonane. Podstawowym materiałem budującym koronę jest porcelana, wizualnie przypominająca szkliwo. Sama porcelana jest jednak zbyt krucha i wymaga wzmocnienia innymi materiałami, z których każdy ma swoje wady i zalety.

 

Pierwszym z nich jest metal - niedrogi i wytrzymały komponent, ale może powodować niewielkie przebarwienia w okolicach dziąseł. Złoto natomiast nadaje koronie ciepły odcień, działa przeciwzapalnie, ale jest stosunkowo drogie. Cyrkon natomiast jest najbardziej estetycznym i biokompatybilnym materiałem, a korony z jego dodatkiem są często nie do odróżnienia od własnych zębów.

 

Dlaczego w przypadku złamanej jedynki lepszym rozwiązaniem jest korona, a nie wypełnienie kompozytowe?

 

W przypadku jedynek wypełnienie kompozytowe nie gwarantuje trwałości gdzie na zęby działają duże siły dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykonanie korony.

 

Co to są licówki?

 

Licówki to cienkie płatki porcelany naklejane na przednią odpowiednio przygotowaną wcześniej powierzchnię zęba. Stosuje się je w celu poprawy koloru i kształtu zębów. Są rozwiązaniem w przypadku zmiana wyglądu uzębienia nie wymaga znacznej korekty i zęby są w dobrym stanie. W przypadku gdy zęby mają duże wypełnienia, są mocno przebarwione lub krzywe zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie koron protetycznych.