Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna - bonding, konturing, diastemy


Stomatologia estetyczna to niezwykle rozwinięta dyscyplina medycyny. Poznaj nasze mozliwości. 

Są niestety osoby, które rezygnują z uśmiechu z powodu zaniedbanych, zepsutych zębów lub ich ubytków. Niektórym przeszkadza np. ich kolor. Na wszystko jest jednak sposób. Na piękny uśmiech najlepsze będą zabiegi stomatologii estetycznej.

 

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się poprawieniem wyglądu uzębienia. Dyskomfort pacjenta może być spowodowany np. brzydkim kształtem lub zabarwieniem zębów. Likwidowanie przebarwień czy wybielanie to jedne z rozwiązań proponowanych przez stomatologa. W przypadku wybielania zębów stawiamy pacjentom jeden warunek: zęby muszą być zdrowe. Wcześniej trzeba wszystkie sprawdzić i wyleczyć. Do wybielania wykorzystujemy sprawdzone metody, tj. system Beyond czy Prevdent, dzięki którym w zaledwie 60 min. zęby rozjaśniają się nawet o kilka stopni w skali VITA. Zabieg jest bezbolesny, a polega na nałożeniu specjalnego żelu utleniającego przebarwienia i aktywowaniu go zimnym światłem. Efekt widoczny jest tego samego dnia i utrzymuje się od kilku miesięcy do 2 lat.

 

Kiedy wybielanie nie działa (jest tak u osób z zębami o naturalnym odcieniu mocno żółtym lub szarym), rozwiązaniem są licówki. Mające zaledwie 0,2-1 mm porcelanowe łuski nakleja się na powierzchnię zębów. Licówki usuwają też szereg innych problemów: diastemy, czyli przerwy między zębami, nadkruszone albo za krótkie zęby. Przyklejonymi na stałe licówkami możemy wyrównać zęby, nadać im nowy, anatomiczny kształt i odmłodzić wygląd naszego uśmiechu – tłumaczy dr Kuroczko z Dental Clinic.

 

Tańszą alternatywą do licówek jest zabieg bondingu. Polega na zeszlifowaniu przedniej części zęba i nałożeniu cienkiej warstwy żywicy kompozytowej. Tak jak w przypadku licówek, pacjent może dobrać odcień do korygowanych zębów. Po utwardzeniu żywicy lampą polimeryzacyjną powierzchnię się wygładza i poleruje. Bondingiem można zamknąć diastemy, usunąć z powierzchni zęba przebarwienia, spękania i nierówności lub zmienić jego kształt.

 

Niedoskonałości kształtu zębów i zmianę długości można zmienić poprzez szlifowanie. W stomatologii estetycznej zabieg taki nazywa się konturingiem. Jest wykonywany specjalnymi wiertłami diamentowymi, krążkami ściernymi i gumkami. Zalecany jest szczególnie osobom, których zęby są zbyt długie, szpiczaste i wystające poza linię uśmiechu. Brzmi przerażająco? Spokojnie, stomatolodzy zapewniają, że zabieg jest bezbolesny i często kończy się na jednej wizycie.