Piaskowanie i skaling zębów

Usuwanie kamienia nazębnego - skaling i piaskowanie zębów


Skaling i piaskowanie zębów to podstawowe zabiegi dentystyczne. Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego. Piaskowanie ma na celu usunięcie osadu i przebarwień z zębów. Skaling i piaskowanie to zabiegi polecane szczególnie osobom pijącym dużo kawy, palącym papierosy oraz tym, które mają problem z dokładnym myciem zębów. 

Co to jest skaling i co powoduje kamień nazębny?


Skaling to zabieg polegający na usunięciu kamienia z powierzchni zębów przy pomocy narzędzi ręcznych lub mechanicznych. Dzięki zastosowaniu urządzenia ultradźwiękowego dentysta usuwa nie tylko widoczny dla pacjenta kamień, ale także ten znajdujący się pod powierzchnią dziąsła. 


Kamień nazębny natomiast powstaje w wyniki mineralizowania się płytki nazębnej. Występowanie kamienia sprzyja gromadzeniu się bakterii, a to prowadzi do powstawania chorób dziąseł i zębów. Zalegający na zębach kamień może być też przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. 


Co to jest piaskowanie i jak powstają osady na zębach?


Piaskowanie polega na usunięciu płytki nazębnej oraz powierzchownych przebarwień. Stomatolog stosuję specjalną piaskarkę, która jest w stanie usunąć przebarwienia nawet z trudno dostępnych miejsc.


Osad na zębach powstaje w wyniku stosowania używek takich jak herbata, kawa czy palenie papierosów. Często tak powstały osad jest trudny do usunięcia podczas domowego mycia zębów.